Začínáte se pohybovat světem podnikání a nevíte, co jsou to kapitálové společnosti? Úplně jednoduše, v České republice jde o společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti. Kapitálové činnosti přesně definuje zákon o obchodních korporacích, který člení obchodní společnosti na osobní (IČO) a kapitálové.

V České republice rozdělujeme kapitálové společnosti do dvou oblíbených kategorií, a to na společnosti s ručením omezeným (s.r.o.) a akciové společnosti (a.s.).

Kapitálová společnost může však vykonávat i jinou než podnikatelskou činnost. Všichni společníci mají v kapitálové společnosti majetkovou účast, ale nemají povinnost účastnit se osobně na činnostech společnosti. Společníci pak za závazky kapitálové společnosti riziko nesou maximálně do výše svého vkladu.

Jakou formu podnikání zvolit?

S.r.o., což je zkratka pro společnost s ručením omezeným, je perfektní volba pro většinu podnikatelů. Základní kapitál je rozdělen na podíly, a každý společník má jasně vymezené práva a povinnosti. Nejenom fyzické, ale i právnické osoby mohou být společníky. Mezi největší výhodu oproti živnostníkům (IČO) patří snížená osobní odpovědnost za závazky společnosti. Je to totiž omezena pouze do výše, v jaké nesplnili vkladové povinnosti podle stavu zapsaném v obchodním rejstříku.

Jestli máte větší podnikatelské vyhlídky nebo chcete získat prostor pro obchodování na burze, pak je akciová společnost (a.s.) ta pravá volba pro Vás. Základní kapitál je rozdělen na akcie, které mohou být veřejně obchodovatelné. Máte v ruce kontrolu, protože akcionáři mají právo hlasovat na valné hromadě a volit dozorčí radu. Stejně jako u s.r.o., i u a.s. máte zajištěno, že vaše osobní riziko za závazky společnosti je omezeno na hodnotu vašich akcií.

Shrnutí

Kapitálová společnost vám přináší bezpečný krok do podnikání. Nebudete nést neomezené osobní riziko, a to vám poskytne klid a stabilitu. Volba mezi s.r.o. a a.s. závisí na vašich konkrétních cílech a potřebách. Pokud máte zájem o radu ohledně vhodné formy společnosti pro váš podnikatelský projekt, neváhejte se poradit s námi! Jsme tu pro vás, abychom vás provedli celým procesem založení kapitálové společnosti a pomohli vám uspět v podnikání. Rádi vám poradíme s podnikáním nebo můžete využít virtuálního sídla a začít podnikat téměř ihned.

korporátní budova

Domica Business House – Virtuální sídlo společnosti pro vaše podnikání

Virtuální sídlo pro vaše podnikání

Další rady pro vaše podnikání:
Mohlo by vás také zajímat co to je obchodní společnost nebo co to je dozorčí rada.